Czy kotwica do pontonu jest niezbędna?

Jesteś miłośnikiem spływów pontonowych? Posiadasz już własny sprzęt albo planujesz jego kupno? Dowiedz się, czy na twojej liście zakupów nie może zabraknąć kotwicy do pontonu. Przekonaj się, jak bardzo ta mała część jest istotna!

Do czego jest potrzebna kotwica do pontonu?

Dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, że podczas pływania pontonem raz na jakiś czas jest ci potrzebna przerwa. Na przykład dlatego, że chcesz wyjść na brzeg i coś przekąsić. A może twoja wyprawa trwa parę dni i pora na to by rozbić swój namiot i rozpalić ognisko? Musisz wtedy bezpiecznie zacumować ponton lub pontony, jeśli podróżujesz z rodziną lub przyjaciółmi. 

W internecie znajdziesz szeroką ofertę kotwic do pontonu i nie tylko, wykonanych z różnych materiałów. Istnieją modele ogumione a także stalowe. Ogumiona kotwica podciągana nawet z mulistego dna zbiornika wodnego samodzielnie oczyszcza się z piasku, mułu i wodorostów. Gumowana konstrukcja minimalizuje też ryzyko uszkodzenia burt komór pontonu. Dlatego też jest to model wybierany często przez entuzjastów pływania i wędkarstwa. 

Zwróć też uwagę na wagę twojej kotwicy do pontonu. Taki sprzęt może ważyć od kilku do kilkunastu kilogramów. Dostosuj więc wagę do swoich potrzeb. Jeśli pływasz po wartkiej rzece zainwestuj w cięższą kotwicę. Jeśli spędzasz czas na spokojnym jeziorze to pewnie zainteresuje cię lżejsza wersja. Dodatkowo małe gabaryty ułatwią ci transport i pozwolą wyjętą kotwice położyć na pokład pontonu, bądź pozostawić ją wiszącą na rolce kotwicznej. Nie zapomnij też o dobraniu odpowiedniej linki, do której przymocujesz kotwicę Możesz rozważyć zastosowanie liny nylonowej jako liny kotwiczej. Musi być natomiast odpowiednio wytrzymała, czyli jej naprężenie nie może spowodować zerwania się kotwicy. 

Rodzaje kotwic do pontonu i nie tylko

Kotwica Danfortha – na piaszczyste dno

Kotwice Danfortha są dostępne w kilku odmianach. Na dnie piaszczystym sprawdzają się doskonale, znane są z tego, że szybko się zagłębiają oraz osiągają właściwe obciążenie, dając szybkie zakotwiczenie. Podobnie postępuje w przypadku podłoża błotnistego – sprawnie zagnieżdża się w dnie. Przy obcowaniu z gliniastym dnem uważaj i bądź precyzyjny- dopiero gdy ostroga łopaty kotwicy zdoła wbić się w dno, możliwe jest pełne zakotwiczenie. Kotwica Danfortha wyróżnia się dużą siłą trzymania w stosunku do masy, więc bezproblemowo się ją transportuje i przechowuje.

Kotwica pługowa Bruce’a

Kotwica Bruce’a dzięki swojej specjalnej konstrukcji łatwo chwyta się różnego rodzaju dna i szybko zagłębia, a dodatkowo jest wygodna w przechowywaniu. Sprawdza się świetnie zwłaszcza w przypadku dna błotnistego i piaszczystego. Niektórzy zwracają jednak uwagę na problemy w starciu z podłożem gliniastym. 

Kotwica pługowa Delta

Kotwica Delta jest chętnie wybierana ze względu na możliwość łatwego zrzucania i osadzania na różnego typu dnach. Niemal natychmiastowe osadzenie kotwicy w pozycji właściwej umożliwiają nisko położony środek ciężkości i wyważona geometria. Pług kotwicy świetnie radzi sobie nawet na dnie mulistym, szybko się zagnieżdżając.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *