Rodzaje masek do nurkowania – jaka jest najlepsza?

Decydując się na nurkowanie, trzeba się do tego odpowiednio przygotować i wyposażyć w konkretny sprzęt. Niezbędnym elementem wyposażenia będzie maska do nurkowania. Wybór jest obecnie ogromny, dzięki czemu z łatwością dobierzemy dla siebie idealny model. Kluczową kwestią będzie wygoda, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. W sprzedaży znajdziemy modele przeznaczone dla dorosłych i dzieci, amatorów i profesjonalistów. Czas zastanowić się nad tym, na co należy zwrócić uwagę podczas kupowania tego sprzętu.

Jakie są rodzaje masek do nurkowania?

Dostępne na rynku modele masek do nurkowania różnią się od siebie budową, mogą zasłaniać tylko oczy lub całą twarz, niektóre nawet pozwalają na zaczerpnięcie tlenu. Dla wielu wystarczy maska z rurką, która umożliwi oglądanie podwodnego świata bez głębokiego zanurzania się. Tego typu maska wykorzystywana jest podczas snorkelingu. Posiada ona okulary i rurkę, przez którą można oddychać. Takie rozwiązanie można polecić amatorom czerpiącym zabawę z nurkowania przy brzegu, dzieciom. Ustnik przy rurce powinien być dobrze wyprofilowany, a sama rurka wyposażona w sprawny system odprowadzania wody – w jej dolnej części powinny znajdować się membrany. Do ochrony całej twarzy służy maska pełnotwarzowa. Może być wyposażona w rurkę lub aparat tlenowy. Zaletą tego typu masek jest bardzo szeroki kąt widzenia, co zapewnia wytrzymała i przejrzysta szyba. W przypadku tych masek można mówić o dużej szczelności i wielu dodatkowych funkcjach – system odprowadzania pary wodnej, paski regulujące, blokada wlewu wody, zawory spustowe.

Kolejną propozycją będzie maska do nurkowania z tlenem, idealna dla osób stawiających przede wszystkim na komfort i wygodę. Trzeba oczywiście liczyć się wyższymi kosztami, ale wynikają one z zaawansowania sprzętu. Tego typu maski mają wbudowany już automat oddechowy, dzięki czemu można z łatwością podłączyć tlen. Modele te wspaniale sprawdzają się w przypadku amatorów, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem. Do nauki będzie idealnym wyborem – można oddychać swobodnie przez nos pod wodą. Nie trzeba zaprzątać sobie głowy prawidłowym trzymaniem maski/aparatu. Mamy jeszcze do wyboru modele do nurkowania z kamerą. Wyposażone są one w specjalny uchwyt, na którym można umieścić sprzęt nagrywający. Jeśli ktoś chce zrobić samodzielnie pamiątki tego, co miał okazję zobaczyć podczas swojej wizyty w podwodnym świecie, warto rozważyć zakup takiego akcesorium.

Co należy mieć na uwadze przy wyborze maski do nurkowania?

Wybierając maskę do nurkowania, należy mieć na uwadze na to, z jakich materiałów została wykonana. Najpopularniejsze są modele z tworzywa sztucznego. Dobrej jakości maska będzie z polipropylenu i poliwęglanu. Istotne będą też dodatkowe wzmocnienia, co zwiększy odporność na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei wnętrze maski powinno być miękkie, co zapobiegnie nieprzyjemnym otarciom. Dalej mamy kwestię szyby w masce, która powinna być szeroka, co przełoży się na lepsze pole widzenia. Polecane są duże i płaskie szyby, najlepiej takie wykonane z materiału odpornego na zrysowania i uszkodzenia mechaniczne. Maski do nurkowania dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego muszą być dobierane indywidualnie. Znaczenie będą miały także mechanizmy regulujące i kwestia uszczelnienia.

One reply on “Rodzaje masek do nurkowania – jaka jest najlepsza?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *