Rodzaje masek do nurkowania – jaka jest najlepsza?

Decydując się na nurkowanie, trzeba się do tego przygotować i wyposażyć w odpowiedni sprzęt. Niezbędnym elementem wyposażenia jest maska do nurkowania. Wybór jest obecnie ogromny, dzięki czemu z łatwością dobierzemy dla siebie idealny model. Kluczową kwestią będzie typ nurkowania, jaki planujemy uprawiać, a także wygoda, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. W sprzedaży znajdziemy modele przeznaczone dla dorosłych i dzieci, amatorów i profesjonalistów. Czas zastanowić się nad tym, jaka maska do nurkowania spełni twoje oczekiwania. 

Maska do nurkowania i jej rodzaje

Dostępne na rynku modele masek do nurkowania różnią się od siebie budową, mogą zasłaniać tylko oczy lub całą twarz, niektóre nawet pozwalają na zaczerpnięcie tlenu. Dla wielu wystarczy maska z rurką, która umożliwi oglądanie podwodnego świata bez głębokiego zanurzania się. Tego typu maska wykorzystywana jest podczas snorkelingu. Posiada ona okulary i rurkę, przez którą można oddychać. Takie rozwiązanie można polecić amatorom czerpiącym zabawę z nurkowania przy brzegu, dzieciom. Ustnik przy rurce powinien być dobrze wyprofilowany, a sama rurka wyposażona w sprawny system odprowadzania wody – w jej dolnej części powinny znajdować się membrany. Do ochrony całej twarzy służy maska do nurkowania pełnotwarzowa. Może być wyposażona w rurkę lub aparat tlenowy. Zaletą tego typu masek jest bardzo szeroki kąt widzenia, co zapewnia wytrzymała i przejrzysta szyba. W przypadku tych masek można mówić o dużej szczelności i wielu dodatkowych funkcjach – system odprowadzania pary wodnej, paski regulujące, blokada wlewu wody, zawory spustowe.

Kolejną propozycją tego sprzętu do nurkowania jest maska do nurkowania z tlenem, idealna dla osób stawiających przede wszystkim na komfort i wygodę. Trzeba oczywiście liczyć się wyższymi kosztami, ale wynikają one z zaawansowania sprzętu. Tego typu maski mają wbudowany już automat oddechowy, dzięki czemu można z łatwością podłączyć tlen. Modele te wspaniale sprawdzają się w przypadku amatorów, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem. Do nauki będzie idealnym wyborem – można oddychać swobodnie przez nos pod wodą. Nie trzeba zaprzątać sobie głowy prawidłowym trzymaniem maski/aparatu. Mamy jeszcze do wyboru modele do nurkowania z kamerą. Wyposażone są one w specjalny uchwyt, na którym można umieścić sprzęt nagrywający. Jeśli ktoś chce zrobić samodzielnie pamiątki tego, co miał okazję zobaczyć podczas swojej wizyty w podwodnym świecie, warto rozważyć zakup takiego akcesorium.

Jaką maskę do nurkowania wybrać?

Jaka maska do nurkowania będzie najbardziej odpowiednia? To zależy w dużej mierze od tego, jaki typ nurkowania chcemy w niej uprawiać. Rodzajów jest wiele – popularne to snorkeling, czyli nurkowanie powierzchniowe w masce, z fajką i płetwami, płetwonurkowanie (nurkowanie do głębokości 40 metrów) i freediving (nurkowanie bezdechowe, bywa mylone ze snorkelingiem – freediving, jako dyscyplina, to nurkowanie, gdzie celem jest osiągnięcie jak największej głębokości).

Inne, mniej popularne typy nurkowania to wrakowe (zwiedzanie zatopionych statków) i zawodowe (np. podczas wykonywania przeróżnych prac podwodnych), które są w opozycji do rekreacyjnego uprawiania tej dyscypliny. Nurkować można z akwalungiem, czyli sprzętem potrzebnym, by oddychać pod wodą (m.in. butla tlenowa i automat oddechowy) lub bez akwalungu, czyli na bezdechu. 

Na rynku sprzętu do nurkowania znajdują się mocno wyspecjalizowane modele – np. korekcyjne dla osób z wadą wzroku, dziecięce, profesjonalne i do amatorskiego użytku. Różne są także rozmiary masek do nurkowania (niektóre – szczególnie juniorskie – zostały wyposażone w klamerki, którymi można regulować ich rozmiar). Maskę do nurkowania można kupić jako samodzielny produkt lub też w zestawie z innymi akcesoriami do nurkowania (np. z fajką lub fajką i płetwami). 

Jaka maska do snorkelingu?

Jaką maskę do snorkelingu, nazywanego także snurkowaniem, wybrać? Do uprawiania tej odmiany nurkowania doskonałym wyborem będzie maska pełnotwarzowa. Dlaczego? Bo dzięki niej można wyraźnie widzieć wszystko pod wodą. Maska jest szczelna, a woda nie wlewa się do środka. Pole widzenia jest bardzo duże – podczas snorkelingu można podziwiać piękno podwodnego świata, rafy i ryby. Dobrze dobrana pod kątem rozmiaru maska pełnotwarzowa nie uciska oczu i jest dobrze zintegrowana z fajką (z ang. snorkel). Komfort jej noszenia i szczelność poprawia zastosowanie w masce elementów, jak naciąg oraz uszczelki. 

Jaka maska do nurkowania będzie dla ciebie idealna? Podsumowanie i wnioski

Jaka maska do nurkowania spełni twoje oczekiwania? Wybierając dla siebie taki sprzęt, należy mieć na uwadze to, z jakich materiałów została wykonana. Najpopularniejsze są modele z tworzywa sztucznego. Dobrej jakości maska będzie z polipropylenu i poliwęglanu. Istotne będą też dodatkowe wzmocnienia, co zwiększy odporność na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei wnętrze maski powinno być miękkie, co zapobiegnie nieprzyjemnym otarciom. Kolejna, istotna kwestia to szyba w masce do nurkowania – powinna być szeroka, co przełoży się na lepsze i szersze pole widzenia. Polecane są duże i płaskie szyby, najlepiej takie wykonane z materiału odpornego na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Maski do nurkowania dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego dopasowuje się je do swoich indywidualnych potrzeb. Model pełnotwarzowy to oryginalny pomysł na prezent – można nim obdarować kogoś, kto chce zasmakować w snorkelingu lub innej formie nurkowania.

One reply on “Rodzaje masek do nurkowania – jaka jest najlepsza?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *