Nurkowanie z butlą – czy jest trudne?

Wiele osób marzy o możliwości podziwiania podwodnego świata, co jednak wymaga zanurkowania pod wodę. Dla niektórych może być to coś zbyt niebezpiecznego, trudnego, ale wszystko tak naprawdę zależy od psychiki. Jeśli boimy się schodzić pod wodę i oddychać przez aparat tlenowy, do tego słabo radzimy sobie w wodzie, nurkowanie może być na początku stresujące. To praktyka czyni jednak mistrza – konieczne jest poznanie podstaw, ćwiczenie i nabranie doświadczenia. Nurkowanie samo w sobie jest czymś niezwykle przyjemnym, zjawiskowym i niesamowitym. Nie wolno jednak podejmować samodzielnej próby nurkowania, szczególnie bez odpowiedniego przygotowania, wiedzy i sprzętu. Jest to prosta droga do wystawienia zdrowia i nawet życia na niebezpieczeństwo.

Nurkowanie z butlą – z jakimi trudnościami można się spotkać?

Każdy może mieć różne odczucia, ale nurkowanie z butlą – np. z zestawem do nurkowania SMACO – nie jest trudne. Nie można oczywiście wejść, zanurkować sobie w wodzie bez odpowiedniego przygotowania – znaczenie ma nie tylko teoria, ale też praktyka. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kursu nurkowania, dzięki czemu wszystkiego się nauczymy od doświadczonego profesjonalisty. Zadbanie o swoje bezpieczeństwo jest kwestią nadrzędną. Oczywiście na początku bywa niełatwo, ale wraz z postępowaniem kursu, poszerzaniem swojej wiedzy i nabywaniem nowych umiejętności, wszystko staje się proste i zrozumiałe. Początkowe objawy szybko znikają, szczególnie jeśli mamy obok siebie doświadczonego nurka. Zaczyna się tak naprawdę od ćwiczeń w basenie, a dopiero potem można mówić o zanurkowaniu w wodach otwartych. Nurkowanie jest świetną zabawą, sposobem na przeżycie niezwykłej przygody. Świat podwodny zawsze zachwyca. Należy przygotować się na to, że pierwsze próby będą nieudane, gdyż trzeba nabyć wprawy, pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z wyrównaniem ciśnienia i wdechem.

Klasyczne nurkowanie nie jest sportem ekstremalnym. Mówić można o nim w przypadku schodzenia na bardzo dużą głębokość, ale nie dotyczy to nurkowania rekreacyjnego. Z tego typu aktywności mogą korzystać wszyscy. Opanowanie materiału zaprezentowanego na kursie nurkowym nie jest trudne. Najważniejsze będzie przezwyciężenie początkowego strachu przed nieznanym, czymś nowym. To samo dotyczy kwestii bezpieczeństwa. Niektórzy myślą, że nurkowanie jest niebezpiecznym sportem wodnym, ale jeśli robimy wszystko jak należy, nie ma się czego obawiać. Oczywiście zawsze istnieje pewne ryzyko, może dojść do wypadku, ale dotyczy to przede wszystkim osób nieprzestrzegających zasad bezpiecznego nurkowania. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku nurkowania rekreacyjnego nigdy nie schodzimy sami pod wodę, zawsze czuwa nad nami ktoś doświadczany, czyli partner nurkowy. Co więcej, do dyspozycji mamy nowoczesny sprzęt do nurkowania, przez to sport ten staje się jeszcze łatwiejszy i bezpieczniejszy.

Nurkowanie z butlą – co może sprawiać problemy?

Najtrudniejszą kwestią dla każdego początkującego nurka jest wyćwiczenie prawidłowego zanurzania i wypływania na powierzchnię wody, oddychania z zewnętrznego źródła powietrza. Po opanowaniu pływania i oczyszczania maski, wszystko staje się dużo łatwiejsze. Trzeba też wiedzieć, jak oczyszczać prawidłowo automat oddechowy z wody. Zadaniem nurka jest kontrolowanie ciśnienia powietrza.

Zapraszamy również do przeczytania artykułu na temat Rodzajów masek do nurkowania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *