Akumulator do pontonu – jaki wybrać?

Na rynku dostępnych jest bardzo wielu producentów akumulatorów do pontonów, dlatego też wybranie tego najlepszego nie jest wcale prostym zadaniem. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jaki akumulator do pontonu wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę, by wybrać niezawodny sprzęt, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. 

Akumulator do pontonu – lista pożądanych cech

Jaki powinien być akumulator do pontonu? Warto szukać produktu, który posiada minimum kilka z wymienionych poniżej istotnych cech: 

  • odpowiednio dobrany do zapotrzebowania energetycznego pontonu
  • nie przekracza zaleceń producenta pontonu
  • w technologii, która sprawdzi się w tak trudnych warunkach użytkowania (wilgoć i inne trudne warunki atmosferyczne, wypadki na wodzie i usterki) 
  • dopasowany do wielkości pontonu – z reguły im dłuższy ponton, tym większy i mocniejszy akumulator do pontonu powinno się wybrać 
  • z niskim poziomem samorozładowania
  • o wysokiej wydajności prądowej
  • ładujący się szybko
  • o niskiej wadze i w kompaktowym rozmiarze

Jaki akumulator do pontonu wybrać? Przegląd popularnych rodzajów

Akumulatory żelowe

W ostatnim czasie jest bardzo duży boom na żelowe akumulatory do pontonu. Mowa tutaj oczywiście o kwasowo-ołowiowych akumulatorach z elektrolitami żelowymi i kwasem siarkowym z niewielkimi dodatkami krzemionki, które tworzą specjalny elektrolit do złudzenia przypominający konsystencję żelu. Największą zaletą akumulatorów tego typu jest pełna szczelność, która wynika oczywiście z tego, że żel nie paruje. Żelowy akumulator do pontonu może pracować praktycznie w każdej pozycji i co najważniejsze jest on mało podatny na tzw. samorozładowanie. Do największych zalet należy zaliczyć także dużą odporność na wysokie temperatury, wibracje i różnego typu wstrząsy.

Akumulatory kwasowe

Na rynku dostępne są także kwasowe akumulatory ACID, które jak sama nazwa wskazuje wypełnione są specjalnym kwasem siarkowym. Akumulatory tego typu wyposażone są w odpowiednie kanały odpowietrzające. Niestety nie mogą pochwalić się one pełną szczelnością i wymagają systematycznego dolewania ubytku wody. Warto wyraźnie zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach na wielu zbiornikach jest całkowity zakaż używanie pontonów z akumulatorami ACID. Aby nie otrzymać mandatu, należy omijać je szerokim łukiem.

Akumulatory litowo-żelowo-fosforanowe

Producenci coraz częściej oferują akumulatory LiFePo4 (a te zaliczane są do litowo-żelowo-fosforanowych), które mogą pochwalić się stosunkowo dużą żywotnością i niezłą wydajnością zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę powyżej opisane akumulatory. Do największych zalet należy zaliczyć także niewielką wagę, dlatego też doskonale sprawdza się one jako niezawodny akumulator do pontonu. Największą wadą akumulatorów tego typu jest dość wysoka cena, ale na szczęście sytuacja ta z miesiąca na miesiąc się zmienia, dzięki czemu coraz więcej osób może pozwolić sobie na ich zakup. Godne polecenia są przede wszystkim akumulatory wyposażone w specjalny układ zabezpieczenia BMS.

Akumulatory litowo-jonowe

Na samym końcu warto wspomnieć o akumulatorach litowo jonowych (Li-Ion), które zdobywają coraz większe zainteresowanie. Oryginalny akumulator litowo jonowy może pochwalić się niewielkimi gabarytami i niską wagą. Dla wielu osób ich olbrzymią zaletą będzie także to, że za pomocą specjalnych ładowarek można błyskawicznie naładować akumulator, dzięki czemu nadawać będzie się on do użytku. Wybierając akumulator litowo jonowy warto upewnić się, czy jest on w 100% kompatybilny z silnikiem. 

Inne cenne wskazówki przy wyborze akumulatora do pontonu

Im większą pojemność posiada akumulator do pontonu, tym z reguły dłuższa jest jego żywotność. Nie zaleca się kupowania akumulatorów na przysłowiowy styk. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto przewymiarować o 50% wymaganej mocy. Do pontonów w żadnym wypadku nie można używać akumulatorów samochodowych. Najczęściej wybierane są z płynnym elektrolitem, żelowe lub AGM. 

Zachęcamy do lektury poprzedniego tekstu: Jaki akumulator kupić do samochodu?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *