Ponton używany czy nowy – który kupić?

Wiele osób, stojąc przed wyborem, jaki sprzęt sportowy np. do wodnych czy zimowych dyscyplin kupić, rozważa produkty nowe i używane. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego postanowiliśmy zebrać je w jednym, przejrzystym artykule blogowym. W tekście zastanowimy się nad tym, w co lepiej zainwestować: w ponton używany czy nowy?

Pontony używane – ich zalety i wady

Jak każdy sprzęt sportowy, także pontony używane mają swoje zalety. Do najmocniejszych stron, które mogą zaważyć o wyborze takiej opcji, zaliczana jest przede wszystkim ich cena. Na większości stron z aukcjami lub lokalnymi ogłoszeniami, typu Gumtree czy OLX, pontony używane są sprzedawane w cenie nawet kilkukrotnie niższej niż pierwotna, sklepowa cena z katalogu. Dzieje się tak dlatego, bo używany sprzęt bardzo szybko traci na swojej wartości – szczególnie jeśli rzeczywiście widać na nim ślady użytkowania, rysy czy odbarwienia.

Często także ich aktualni właściciele chcą po prostu się pozbyć zalegających w domu rzeczy jak najszybciej, stąd tak niska kwota. Nierzadko kupując różnego rodzaju sprzęty i akcesoria, po jakimś czasie dochodzi się do smutnych wniosków, że w ogóle nie są używane. Czasem nawet zalegają w nieotwartych, fabrycznie zamkniętych opakowaniach. Wówczas lepiej sprzedać je nawet za niewielką kwotę, by odzyskać chociaż część zainwestowanych środków niż pozostawić w garażu, piwnicy czy na strychu, by zbierały tam kurz.

Niska cena kusi, może się jednak zdarzyć, że wynika z jakiś wad – widocznych gołym okiem lub zatajonych przed potencjalnym kupującym. Szukając wśród serwisów aukcyjnych czegoś dla siebie, warto – jeżeli istnieje taka możliwość – postawić na odbiór osobisty. Na miejscu można dokładnie obejrzeć produkt, by nie kupować przysłowiowego kota w worku. W razie stanu znacząco odbiegającego od tego, co obiecywał sprzedający, może po prostu nie sfinalizować transakcji. 

W sytuacji, gdy produkt znajduje się w odległym mieście, warto poprosić o dodatkowe zdjęcia sprzętu, zrobione pod różnymi kątami oraz w naturalnym świetle – być może ewentualne defekty będą wtedy widoczne i się ujawnią. 

Niewątpliwą zaletą pontonów używanych jest fakt, że można kupić coś lepszej jakości i markowego, na co nie byłoby nas stać w regularnej cenie z katalogu produktów nowych. Z kolei ogromną wadą są defekty, które ujawnią się dopiero podczas pływania pontonem, zagrażające nawet zdrowiu lub życiu osób przebywających na pokładzie. 

Ponton używany czy nowy - który kupić?

Pontony nowe – ich zalety i wady

Pontony nowe mają tę przewagę nad pontonami używanymi, że ich stan jest idealny, nie mają żadnych wad czy defektów. Stan wszystkich, nawet najdrobniejszych akcesoriów, jak wiosło czy ławeczka, są takie, jak obiecuje ich producent.

Każdy, nowy produkt jest objęty gwarancją, czego nie można napisać o pontonach używanych. Ponadto istnieje możliwość zwrotu – nawet bez podawania przyczyny. Wybierając nowy produkt, można dopasować go do swoich potrzeb, a nie wybierać spośród kilku ograniczonych modeli. Różne są wielkości i długości pontonów, wiele można rozbudować o dodatkowe akcesoria, np. silnik zaburtowy (by był możliwy jego montaż, należy dokupić adapter).

Z reguły pontony nowe to zestaw składający się z wielu części. W asortymencie naszego internetowego sklepu z pontonami do każdego zakupionego pontonu dołączamy także wiosła, uchwyty pod montaż wędki i na wiosła oraz linki.

Waga pontonu – w zależności od długości – może dochodzić do 30 kilogramów i więcej. Zaletą e-zakupów jest dostawa pod wskazany adres. W przypadku pontonów używanych ze stron typu OLX częstą praktyką sprzedających jest transport po stronie kupującego. Nie każdy ma czas lub odpowiednio duży samochód, by przewieźć ponton. 

Ponton używany czy nowy?

Każda z opisanych powyżej opcji ma swoje zalety i wady. Na korzyść pontonu używanego przemawia atrakcyjna cena i możliwość zakupu markowego modelu, na który w regularnej cenie nie byłoby nas stać.

Jeśli jednak chodzi o kwestie bezpieczeństwa i pewność, że ponton jest w dobrym technicznie stanie i nie ma żadnych, widocznych na pierwszy rzut oka defektów, zdecydowanie wszystko przemawia na korzyść produktu nowego. Po zakupie można go zwrócić lub zareklamować, obowiązuje też gwarancja. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *