Jaka podłoga do pontonu? Poradnik

Nie każdy amator spędzania wolnego czasu nad wodą w pontonie, łódce czy kajaku zdaje sobie sprawę z tego, że takie pojazdy mogą mieć różne rodzaje podłogi. Sztywna i twarda, pompowana, z drewna, sklejki, aluminium. A może brak będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem? W dzisiejszym wpisie blogowym rozważamy przeróżne kwestie na temat tego, jaka podłoga do pontonu będzie najlepsza i dlaczego. 

Podłoga do pontonu – dlaczego jest potrzebna?

Podłoga do pontonu to element, który dodaje temu pływającemu pojazdowi stabilności, a przy okazji także znajdującym się na jego pokładzie uczestnikom. Zarówno podczas pływania rekreacyjnego, jak i wędkowania, ten element jest niezbędny. Dlaczego? W trakcie miłego wypoczynku nad wodą podłoga do pontonu gwarantuje bezpieczeństwo. Wiele modeli pontonów od kupienia posiada jakąś podłogę – pompowaną lub ze sztywniejszego materiału – ale są też i takie, które nie mają podłogi, ale można ją dokupić. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę konstrukcję pontonu – nie każdy nadaje się do zamontowania w nim podłogi ze sztywnego materiału, jak aluminium czy sklejka. W wielu sytuacjach lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie miękka podłoga, np. z gumy (dodatkowy jej atut: można ją szybko rozwinąć i zwinąć oraz jest lżejsza). 

Podłoga do pontonu z aluminium – wady i zalety

Jednym z popularniejszych wariantów podłogi do pontonu jest wersja aluminiowa. Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie? Niewątpliwe atuty to łatwość czyszczenia z błota i piachu – wystarczy zaledwie wąż z wodą, by usunąć wszelkie zabrudzenia. Kolejna zaleta to trwałość – aluminium po wielu miesiącach użytkowania prezentuje się dobrze i nie niszczeje jak sklejka, która puchnie. Niska waga to jej kolejna mocna strona – żaden zbędny balast nie jest mile widziany na pokładzie pontonu, waga podłogi ma zatem duże znaczenie – im jest niższa, tym więcej osób zmieści się na jej pokładzie. Słabsze strony to nagrzewanie się – na innych podłogach podczas upalnego lata można stać nawet boso, aluminiowa podłoga do pontonu jest zbyt gorąca. Inny jej mankament to głośność – aluminiowa jest głośniejsza niż inne propozycje, np. ze sklejki, co przeszkadza w połowie ryb, ale nie ma większego znaczenia podczas pływania rekreacyjnego. Istnieje proste i skuteczne rozwiązanie tego problemu – wystarczy do aluminiowej podłogi do pontonu dokupić tanią matę lub dywanik z PCV. Nie nagrzewa się, łatwo go czyścić, podczas upałów można na nim stać nawet boso. Może to być nawet nieużywany, wodoodporny dywanik łazienkowy. 

Podłoga do pontonu i jej rodzaje

Podłoga do pontonu ze sklejki – wady i zalety

Jeśli chodzi o podłogę do pontonu ze sklejki, to istnieją różne jej rodzaje. Popularnym wariantem jest podłoga ze sklejki  wzmocniona profilami aluminiowymi. Jej użytkownicy oceniają, że jest łatwa  w eksploatacji i nie mają do niej żadnych większych zastrzeżeń. Inne jej zalety to łatwość w zachowaniu czystości – gładką powierzchnię szybko można wypłukać z piasku i innych zabrudzeń. Ponadto sklejka mniej się brudzi niż inne materiały. Kolejny jej atut? Nie nagrzewa się na słońcu jak podłoga do pontonu z aluminium. Co jeszcze przemawia za wyborem właśnie tej podłogi? Zaletą i wadą zarazem jest to, że jest ciężka i stabilna – dzięki temu łatwiej na niej stać, ale obciąża ponton swoimi kilogramami. Inne słabsze strony to niższa trwałość – sklejka pod wpływem wilgoci puchnie i po jakimś czasie nadaje się tylko do wymiany. Wariant z bocznymi stelażami pochłania dość dużo czasu na ich zakładanie. 

Ponton ze sztywną podłogą czy dmuchaną – co wybrać?

Ponton ze sztywną podłogą – np. z opisanego powyżej aluminium lub sklejki – ma swoich zwolenników i wiele zalet. Co z modelem z podłogą dmuchaną, bo właśnie takie propozycje znajdują się w asortymencie naszego sklepu z pontonami? Dmuchana podłoga do pontonu jest lekka, cicha, nie nagrzewa się. Łatwo ją zamontować i zdemontować – po skorzystaniu z pontonu można po prostu spuścić z niej powietrze, dzięki czemu będzie zajmować dużo mniej miejsca. Co prawda jej stabilność jest odrobinę niższa niż propozycji z aluminium czy sklejki, ale inne jej zalety przemawiają właśnie za jej wyborem. 

Jaka podłoga do pontonu? Podsumowanie i wnioski

O tym, jaka podłoga do pontonu będzie dla nas najlepsza, zależy w dużej mierze od tego, jakie mamy potrzeby. Do wędkowania najcichsze i najstabilniejsze propozycje to podłoga ze sklejki lub tańsza i dużo lżejsza podłoga dmuchana – można się po niej swobodnie poruszać, wsiadać do niej i wysiadać, a także bezgłośnie podejść do ławicy ryb. Do rekreacyjnego spędzania wolnego czasu nad wodą? W tym wypadku polecamy modele z naszej oferty, wyposażone w podłogę wykonaną z Double-Walled PVC. Jej największe zalety? Praktycznie nie ugina się pod ciężarem ludzkim, zapewnia stabilność, można bezpiecznie stać w pozycji stojącej. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *