Jaka podłoga do pontonu? Poradnik

Nie każdy amator spędzania wolnego czasu nad wodą w pontonie, łódce czy kajaku zdaje sobie sprawę z tego, że takie pojazdy mogą mieć różne rodzaje podłogi. Sztywna i twarda, pompowana, z drewna, sklejki, aluminium. A może brak będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem? W dzisiejszym wpisie blogowym rozważamy przeróżne kwestie na temat tego, jaka podłoga do pontonu będzie najlepsza i dlaczego. 

Podłoga do pontonu – dlaczego jest potrzebna?

Podłoga do pontonu to element, który dodaje temu pływającemu pojazdowi stabilności, a przy okazji także znajdującym się na jego pokładzie uczestnikom. Zarówno podczas pływania rekreacyjnego, jak i wędkowania, ten element jest niezbędny. Dlaczego? W trakcie miłego wypoczynku nad wodą podłoga do pontonu gwarantuje bezpieczeństwo. Wiele modeli pontonów od kupienia posiada jakąś podłogę – pompowaną lub ze sztywniejszego materiału – ale są też i takie, które nie mają podłogi, ale można ją dokupić. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę konstrukcję pontonu – nie każdy nadaje się do zamontowania w nim podłogi ze sztywnego materiału, jak aluminium czy sklejka. W wielu sytuacjach lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie miękka podłoga, np. z gumy (dodatkowy jej atut: można ją szybko rozwinąć i zwinąć oraz jest lżejsza). 

Podłoga do pontonu z aluminium – wady i zalety

Jednym z popularniejszych wariantów podłogi do pontonu jest wersja aluminiowa. Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie? Niewątpliwe atuty to łatwość czyszczenia z błota i piachu – wystarczy zaledwie wąż z wodą, by usunąć wszelkie zabrudzenia. Kolejna zaleta to trwałość – aluminium po wielu miesiącach użytkowania prezentuje się dobrze i nie niszczeje jak sklejka, która puchnie. Niska waga to jej kolejna mocna strona – żaden zbędny balast nie jest mile widziany na pokładzie pontonu, waga podłogi ma zatem duże znaczenie – im jest niższa, tym więcej osób zmieści się na jej pokładzie. Słabsze strony to nagrzewanie się – na innych podłogach podczas upalnego lata można stać nawet boso, aluminiowa podłoga do pontonu jest zbyt gorąca. Inny jej mankament to głośność – aluminiowa jest głośniejsza niż inne propozycje, np. ze sklejki, co przeszkadza w połowie ryb, ale nie ma większego znaczenia podczas pływania rekreacyjnego. Istnieje proste i skuteczne rozwiązanie tego problemu – wystarczy do aluminiowej podłogi do pontonu dokupić tanią matę lub dywanik z PCV. Nie nagrzewa się, łatwo go czyścić, podczas upałów można na nim stać nawet boso. Może to być nawet nieużywany, wodoodporny dywanik łazienkowy. 

Podłoga do pontonu i jej rodzaje

Podłoga do pontonu ze sklejki – wady i zalety

Jeśli chodzi o podłogę do pontonu ze sklejki, to istnieją różne jej rodzaje. Popularnym wariantem jest podłoga ze sklejki  wzmocniona profilami aluminiowymi. Jej użytkownicy oceniają, że jest łatwa  w eksploatacji i nie mają do niej żadnych większych zastrzeżeń. Inne jej zalety to łatwość w zachowaniu czystości – gładką powierzchnię szybko można wypłukać z piasku i innych zabrudzeń. Ponadto sklejka mniej się brudzi niż inne materiały. Kolejny jej atut? Nie nagrzewa się na słońcu jak podłoga do pontonu z aluminium. Co jeszcze przemawia za wyborem właśnie tej podłogi? Zaletą i wadą zarazem jest to, że jest ciężka i stabilna – dzięki temu łatwiej na niej stać, ale obciąża ponton swoimi kilogramami. Inne słabsze strony to niższa trwałość – sklejka pod wpływem wilgoci puchnie i po jakimś czasie nadaje się tylko do wymiany. Wariant z bocznymi stelażami pochłania dość dużo czasu na ich zakładanie. 

Ponton ze sztywną podłogą czy dmuchaną – co wybrać?

Ponton ze sztywną podłogą – np. z opisanego powyżej aluminium lub sklejki – ma swoich zwolenników i wiele zalet. Co z modelem z podłogą dmuchaną, bo właśnie takie propozycje znajdują się w asortymencie naszego sklepu z pontonami? Dmuchana podłoga do pontonu jest lekka, cicha, nie nagrzewa się. Łatwo ją zamontować i zdemontować – po skorzystaniu z pontonu można po prostu spuścić z niej powietrze, dzięki czemu będzie zajmować dużo mniej miejsca. Co prawda jej stabilność jest odrobinę niższa niż propozycji z aluminium czy sklejki, ale inne jej zalety przemawiają właśnie za jej wyborem. 

Jaka podłoga do pontonu? Podsumowanie i wnioski

O tym, jaka podłoga do pontonu będzie dla nas najlepsza, zależy w dużej mierze od tego, jakie mamy potrzeby. Do wędkowania najcichsze i najstabilniejsze propozycje to podłoga ze sklejki lub tańsza i dużo lżejsza podłoga dmuchana – można się po niej swobodnie poruszać, wsiadać do niej i wysiadać, a także bezgłośnie podejść do ławicy ryb. Do rekreacyjnego spędzania wolnego czasu nad wodą? W tym wypadku polecamy modele z naszej oferty, wyposażone w podłogę wykonaną z Double-Walled PVC. Jej największe zalety? Praktycznie nie ugina się pod ciężarem ludzkim, zapewnia stabilność, można bezpiecznie stać w pozycji stojącej. 

Warto w tym miejscu jeszcze dodać, że podłoga do pontonu dmuchana lub składana to idealna opcja dla osób, które nie mają dużo miejsca na przechowywanie po sezonie tego pływającego pojazdu. Możliwość demontażu lub spuszczenia powietrza z podłogi pontonu i też samego pontonu docenią przede wszystkim mieszkańcy małego lokum w bloku, kawalerki czy też innej przestrzeni bez piwnicy lub strychu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *