Silnik do pontonu – jaki wybrać?

Pontony cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i to nie tylko wśród zagorzałych miłośników wędkarstwa. Między innymi dlatego też warto dowiedzieć się na jaki silnik postawić, aby móc w 100% wykorzystać olbrzymi potencjał nowego pontonu. Producenci mają do wyboru silniki elektryczne i spalinowe. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady z którymi warto jak najszybciej się zapoznać.

Moda na silniki elektryczne

Silniki spalinowe są bardzo głośne i co najgorsze zanieczyszczają środowisko, dlatego też w ostatnim czasie coraz więcej osób stawia na elektryczny silnik do pontonu. Cichy i wydajny silnik jest zdecydowanie najlepszym wyborem dla wędkarzy, którzy nie chcą spłoszyć ryb. Do największych zalet silników elektrycznych należy zaliczyć także ich wytrzymałość oraz to, że są tanie w eksploatacji. Jeszcze kilka lat temu silniki elektryczne znacząco ustępowały silnikom spalinowym jeżeli chodzi o moc, ale na szczęście w dzisiejszych czasach sytuacja wygląda nieco inaczej. Dla wielu osób sporym atutem elektrycznych silników będzie także, to że nie wymagają one użycia oleju i paliwa. Zasilanie odbywa się za pomocą specjalnych baterii, które coraz częściej współpracują z technologią solarną.

Jaki silnik elektryczny warto wybrać?

Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście oryginalne silniki elektryczne do pontonu od renomowanych producentów. Godne polecenia są modele, które mają wbudowany miernik naładowania akumulatora. Kluczem do sukcesu jest nie tylko pojemna bateria zasilająca, ale również wysokiej jakości ramie. Dobrym wyborem są nie tylko konstrukcje stalowe, ale również kompozytowe, które nie ulegną awarii po uderzeniu o podwodną przeszkodę. Kompozytowe ramie może pochwalić się również dużą odpornością na korozję. Dobry silnik do pontonu powinien posiadać odpowiednie napięcie (minimum 12V) oraz możliwość ustawienia prędkości nie tylko do przodu, ale również do tyłu.

Na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać porządny silnik do pontonu warto zwrócić uwagę na gwarancję producenta. W dużej mierze to właśnie długa gwarancja i pozytywne referencje użytkowników są najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości wykonania i niezawodności. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, aby postawić na silniki, które są wygodne w sterowaniu. Godne uwagi są modele wyposażone w teleskopowy rumpel, dzięki któremu sterowanie pontonem nie będzie żadnym większym wyzwaniem nawet dla osób początkujących. Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę przed zakupem jest długość kolumny (S, K, X itp.). Element ten musi być idealne dopasowany do łodzi lub pontonu. Ważną rolę odgrywa także rodzaj zastosowanego rozruchu. Producenci oferują silniki z rozruchem ręcznym albo elektrycznym. Można znaleźć także modele, które oferują jednocześnie rozruch ręczny i elektryczny. Wygodne i bezpieczne wędkowanie może zagwarantować jedynie wydajny układ ładowania akumulatora, dlatego też nie warto oszczędzać na tym elemencie. Osoby, które nie wiedzą jaki silnik do pontonu wybrać, powinny zawsze skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *