Silnik do pontonu – jaki wybrać?

Pontony cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i to nie tylko wśród zagorzałych miłośników wędkarstwa lub beztroskiego dryfowania po różnych wodach. Wypoczynek na łamach natury i świeżym powietrzu to opcja niemal dla każdego – bez względu na wiek czy  umiejętność pływania (kamizelka lub kapok zabezpieczą wszystkich znajdujących się na pokładzie). Warto dowiedzieć się, na jaki silnik do pontonu postawić, aby móc w 100% wykorzystać olbrzymi potencjał pontonu. Klienci mają do wyboru silniki elektryczne i spalinowe. Jeszcze innym rodzajem tego urządzenia jest silnik zaburtowy do pontonu. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, z którymi polecamy się zapoznać.

Silnik elektryczny zaburtowy popularnym rozwiązaniem

Silnik do pontonu spalinowy jest bardzo głośny i co najgorsze zanieczyszcza środowisko, dlatego też w ostatnim czasie coraz więcej osób stawia na silnik elektryczny zaburtowy. Cichy i wydajny silnik jest zdecydowanie najlepszym wyborem dla wędkarzy, którzy nie chcą spłoszyć ryb. Do największych zalet silników do pontonu elektrycznych należy zaliczyć także ich wytrzymałość oraz to, że są tanie w eksploatacji. Jeszcze kilka lat temu silniki elektryczne znacząco ustępowały silnikom spalinowym jeżeli chodzi o moc, ale na szczęście w dzisiejszych czasach sytuacja wygląda nieco inaczej. Dla wielu osób sporym atutem elektrycznych silników będzie także, to że nie wymagają one użycia oleju i paliwa. Zasilanie odbywa się za pomocą specjalnych baterii, które coraz częściej współpracują z technologią solarną.

Jaki silnik elektryczny do pontonu warto wybrać?

Jaki silnik elektryczny do pontonu wybrać? Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście oryginalne silniki od renomowanych producentów. Godne polecenia są modele, które mają wbudowany miernik naładowania akumulatora. Kluczem do sukcesu jest nie tylko pojemna bateria zasilająca, ale również wysokiej jakości ramię. Dobrym wyborem są nie tylko konstrukcje stalowe, ale również kompozytowe, które nie ulegną awarii po uderzeniu o podwodną przeszkodę. Kompozytowe ramię może pochwalić się również dużą odpornością na korozję. Dobry silnik do pontonu powinien posiadać odpowiednie napięcie (minimum 12V) oraz możliwość ustawienia prędkości nie tylko do przodu, ale również do tyłu.

Jaki silnik do pontonu będzie najlepszy? Ważna informacja od producenta, jaką można znaleźć np. na stronie każdego tego typu pontonu, to maksymalna zalecana moc silnika. Przykładowo do jednego z pontonów z naszej oferty, o długości 260 cm, ta maksymalna moc wynosi 3.5 HP, z kolei ten sam produkt, ale o długości 330 cm, ma maksymalną zalecaną moc silnika: 4 HP. HP, horse power, czyli moc koni mechanicznych – 3.5 HP to w przeliczeniu moc 2.61 kW. 

Silnik do pontonu – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Aby wybrać porządny silnik do pontonu warto zwrócić uwagę na gwarancję producenta. W dużej mierze to właśnie długa gwarancja i pozytywne referencje użytkowników są najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości wykonania i niezawodności. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, aby postawić na silniki, które są wygodne w sterowaniu. Godne uwagi są modele wyposażone w teleskopowy rumpel, dzięki któremu sterowanie pontonem nie będzie żadnym większym wyzwaniem nawet dla osób początkujących. Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę przed zakupem jest długość kolumny (S, K, X itp.). Element ten musi być idealne dopasowany do łodzi lub pontonu. Ważną rolę odgrywa także rodzaj zastosowanego rozruchu. Producenci oferują silniki z rozruchem ręcznym lub elektrycznym. Można znaleźć także modele, które oferują jednocześnie rozruch ręczny i elektryczny. Wygodne i bezpieczne wędkowanie może zagwarantować jedynie wydajny układ ładowania akumulatora, dlatego też nie warto oszczędzać na tym elemencie. Osoby, które nie wiedzą jaki silnik do pontonu wybrać, powinny zawsze skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy.

Jaki silnik do pontonu? Podsumowanie i wnioski

W temacie, jaki silnik do pontonu wybrać, warto jeszcze dodać, żeby jego rodzaj i moc dopasować także do uciągu prądu wody. Na spokojne rzeki można sięgnąć po model o mniejszej mocy, a wzburzone wyższej. Im większy ponton czy łódka, tym moc silnika powinna być wyższa – jednak nie ma co przesadzać. Do amatorskiego dryfowania po spokojnych wodach wystarczy silnik o mocy z dołu zalecanego pułapu – dzięki temu będzie on mniejszy, lżejszy, a także bardziej energooszczędny (niższy pobór prądu i tania ładowarka).  Do wędkowania na pontonie najlepszy będzie cichy silnik, który nie wystraszy ławicy ryb. Kolejne kryterium, na jakie warto zwrócić uwagę, to łatwe i komfortowe sterowanie pontonem – polecamy silniki ze sterowaniem twist tiller. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *