Akcesoria do nurkowania – jakie wybrać?

Jako, że nurkować można na wiele sposobów, przy wyborze potrzebnego sprzętu należy mieć tę kwestię na uwadze. Inne akcesoria potrzebne będą do snorekingu, nurkowania bezdechowego czy technicznego. Znaczenie będzie miał nie tylko styl nurkowania, ale też miejsce. Wyróżnić można nurkowanie wrakowe i jaskiniowe. Podstawowy sprzęt do nurkowania składa się ze specjalnej maski, fajki i płetw. Wszystkie elementy można skompletować samodzielnie lub zdecydować się na zakup gotowego zestawu.

Z czego składa się zestaw do nurkowania?

W sprzedaży znajdują się przeróżne zestawy do nurkowania np. zestaw do nurkowania SMACO, zawierające m.in. modele masek, fajek i płetw do nurkowania, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Przy wyborze należy kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami, oczekiwaniami i preferencjami. Maski do nurkowania (np. maska do nurkowania pełnotwarzowa) mogą mieć szybę pojedynczą lub dzieloną. Do wyboru są też maski panoramiczne i modele z wbudowaną kamerą/aparatem fotograficznym. Najlepszą widoczność zapewniają maski z pojedynczą szybą, ale nie nadają się dla osób noszących szkła korygujące. Maski z szybą dzieloną wyposażone są w nosek, można dobrać do nich szkła korekcyjne. Bardzo szerokie pole widzenia gwarantują maski panoramiczne. Niezależnie od rodzaju maski, należy mieć na uwadze przy jej wyborze przede wszystkim parametr dotyczący szczelności, koloru kołnierza. Istotne będzie też dopasowanie do twarzy, aby dobrze się jej trzymała.

Fajka do nurkowania umożliwia oddychanie przy zanurzonej głowie i sygnalizuje o obecności nurka wodzie. Przy jej wyborze powinno się mieć na uwadze długość i średnicę – im krótsza, tym lepiej. Optymalna średnica to 2-3 cm. Ustnik fajki należy dobrać pod względem wielkości i kształtu. Droższe modele wyposażone są dodatkowo w system zaworków, co ułatwia odprowadzanie wody z fajki. Istotnym elementem w zestawie do nurkowania są płetwy, których dostępnych jest wiele rodzajów. Najczęściej wybieranymi modelami są te kaloszowe i paskowe. Pierwsze posiadają gumowe półbuty i zakłada się je na bose stopy, dlatego muszą być idealnie dobrane pod kątem rozmiaru. Z kolei płetwy paskowe w miejscu pięty mają gumowy pasek z regulacją, co pozwala na dopasowanie ich do wielkości stepy. Konieczne jest w ich przypadku założenie neoprenowego obuwia. Płetwy mogą być miękkie lub twarde. Przy sporadycznym nurkowania wystarczające będą te pierwsze. Ich zaletą jest mniejsze obciążanie kończyn dolnych i przeciwdziałanie skurczom mięśni a wadą wolniejsze pływanie. Przy regularnym nurkowaniu dużo lepiej sprawdzają się płetwy twarde, dzięki którym można uzyskać większą prędkość, ale wymagają dużego zaangażowania mięśni nóg.

Dodatkowe akcesoria do nurkowania

Nurkowie mają obecnie do dyspozycji szereg dodatkowego sprzętu, który nie jest niezbędny, ale w wielu przypadkach stanowi duże ułatwienie. Przykładem będzie balast nurkowy, który służy za dodatkowe obciążenie. Dalej mamy podwodne oświetlenie w postaci latarki, błyskacza lub światła chemicznego. W przypadku nurkowania w ciemnych miejscach tego typu akcesoria do nurkowania okazują się być bardzo pomocne. Przydatnym urządzeniem jest głębokościomierz, dzięki któremu można kontrolować dokładnie swoje położenie pod wodą. Sprawdzić można nie tylko głębokość, ale też zmierzyć czas nurkowania, optymalne tempo wynurzania się, nasycenie tlenem, do czego służy komputer nurkowy. W zależności od wybranego modelu może posiadać wiele dodatkowych funkcji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *