Rodzaje pontonów – jaki ponton wybrać?

W poszukiwaniu świetnej zabawy na łonie natury warto skierować swoją uwagę na sporty wodne. Nie trzeba od razu chwytać po deskę surfingową ani próbować swoich sił w kitesurfingu. Sprzyjająca pogoda to świetny moment na spędzenie czasu nad wodą w pontonie, najlepiej całą rodziną lub ze znajomymi. Tego typu sprzęt wodny można oczywiście wypożyczyć, jeśli ma to być jednorazowa przygoda wakacyjna, ale w sprzedaży znajduje się też szereg pontonów, dzięki czemu można znaleźć dla siebie idealny model. Każdy z nich ma inne zastosowanie, co warto mieć na uwadze przy wyborze. Jaki ponton wybrać? Podpowiadamy we wpisie blogowym.

Jakie są dostępne rodzaje pontonów?

Jeśli szukamy pontonu do zrelaksowania się i zabawy, idealny będzie model rekreacyjny. Do jego produkcji sięga się po tworzywa sztuczne, przede wszystkim po PCV. Dodatkowo wzmacnia się go, aby nie doszło do przetarć i uszkodzeń mechanicznych. Na uwadze powinno się mieć gramaturę materiału – im ona większa, tym można mówić o większej wytrzymałości pontonu. Istotna będzie również jego klasa, co wskazuje na to, w jakich warunkach może być użytkowany. Pontony turystyczne najczęściej oznaczone są literą D, co oznacza, że są przeznaczone do pływania po spokojnych wodach. Zasada w przypadku klasy pontonu jest prosta – im wyższa, tym będzie można nim pływać w trudniejszych warunkach, czyli na bardziej wzburzonych wodach. Pontony rekreacyjne nie sprawdzają się na otwartej wodzie, gdy nie poradzą sobie z silniejszymi podmuchami witamy i wysokimi falami. W tym celu należy zainwestować w ponton specjalistyczny. Sięgają po niego przede wszystkim zawodowi nurkowie i służby specjalne – potrzebują oni bardzo solidnie wykonanej maszyny, która została dobre wzmocniona i umożliwia sprawne poruszanie się w bardzo niekorzystnych warunkach.

Dużą popularnością cieszy się ponton wędkarski (np. ponton wędkarski z twardym dnem), który stanowi świetną alternatywę dla modelu rekreacyjnego. W jego przypadku można już mówić o dużo większym poziomie zaawansowania. Tego typu pontony mają dodatkowe wzmocnienia, wykonane są z materiału o większej gramaturze. Na uwadze powinno się mieć kategorię żeglugi, co będzie decydowało o zastosowaniu sprzętu. Do jej oznaczenia stosuje się litery – C, D czy B, czyli od modelu rekreacyjnego po żeglugę pełnomorską. Na urlop wystarczy ponton rekreacyjny, czyli lekki i kompaktowy, który można z łatwością włożyć do auta. Bardziej wytrzymały i z dodatkowym wyposażeniem jest ponton wędkarski.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej aktualnej oferty pontonów wiosłowych i pontonów motorowych.

Jaki ponton wybrać i co jeszcze wziąć pod uwagę?

Jaki ponton wybrać? Jeśli już zdecydowaliśmy się na rodzaj pontonu, przychodzi czas na zwrócenie uwagi na kilka istotnych parametrów. Niektóre z nich zostały już wcześniej wspomniane – materiał i kategoria żeglugi. Im wyższa klasa sprzętu i liczba wzmocnień, tym można mrowić o lepszej wytrzymałości. Kategoria żeglugi rozpoczyna się od oznaczenia D i dotyczy wód spokojnych. Wskazuje ona na to, do jakich warunków został przystosowany konkretny model pontonu, czyli to gdzie dokładnie będzie w stanie sobie poradzić. Dalej mamy listwę odbojową, która pełni funkcję ochronną, zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi i przedostawaniem się wody do wnętrza pontonu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *