Ponton z kilem czy bez?

W dzisiejszym wpisie blogowym podejmiemy istotny z punktu widzenia amatorów spędzania czasu na wodzie temat. Dedykujemy go każdemu, kto rozważa zakup jakiegoś pływającego pojazdu. Ponton z kilem czy bez – co wybrać i jakie są konsekwencje wyboru każdej z tych propozycji? Co to w ogóle jest kil? Podpowiadamy i rozwiewamy wszelkie w tym temacie wątpliwości. 

Co to jest kil?

Co to jest kil? Element ten, funkcjonujący także pod nazwą stępki, to – podając za jego definicją z Wikipedii oś konstrukcyjna szkieletu statku. Stanowi on podstawę i fundament wytrzymałości strukturalnej kadłuba. Stępka występuje w dwóch rodzajach: pod postacią belkową i płaską. Stępka belkowa, czyli kil, jest elementem konstrukcyjnym, ale pełni też inną rolę. Jaką? Obniża środek ciężkości kadłuba, czego konsekwencją jest ustabilizowanie jednostki pływającej. Kil ma zastosowanie w różnego rodzaju jednostkach morskich, pierwotnie pojawiał się na statkach drewnianych, obecnie także wykonanych z innych komponentów, rzadko ze stali (lżejszych, a jeśli stalowych, to niewielkich rozmiarów). Również pontony do amatorskiego użytku i wędkowania bywają zaopatrzone w kil, jednak nie zawsze jest to standardem. 

Ponton z kilem

Kil w pontonie – jaką pełni rolę?

Można zatem wysnuć prosty wniosek, że kil w pontonie zwiększa jego wytrzymałość oraz stabilizuje tę jednostkę na wodzie. Obecność kilu w pontonie nadaje mu kształt litery V, co sprzyja utrzymaniu stabilności i trzymania się obranego kursu. Ponton, który posiada kil, rozcina fale i płynie pomiędzy nimi. Producenci i sklepy oferujące pontony proponują swoim klientom różne propozycje: niektóre posiadają kil, a inne nie. Modele bez kilu są polecane do przemieszczania się na niewielkie odległości, a tempo pływania jest niskie lub maksymalnie średnie. W innym wypadku – planów, by wypływać na odleglejsze wody czy szybko – zdecydowanie lepszym wyborem będzie ponton z kilem. Warto także dodać, że kil w pontonie mocniej osadza go na wodzie i zawsze model z kilem będzie osadzony w wodzie niżej o kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów niż model bez kilu.

Dlaczego warto wybrać ponton z kilem?

Ponton z kilem, a takie propozycje znajdują się w naszym asortymencie, to mądra inwestycja, którą można wypływać na różne wody oraz w odleglejsze trasy. Istnieje możliwość dokupienia do pontonu bez tego akcesorium osobno kilu, jednak najekonomiczniej jest od razu postawić na model, które go posiada. Naszym klientom proponujemy pontony z kilem w rozsądnej cenie na każdą kieszeń – kil jest pompowany, po sezonie można z niego spuścić powietrze i przechowywać razem z pontonem w suchym miejscu. Często także kil dokupują posiadacze pontonów motorowych, bo dzięki temu można osiągnąć na wodzie większe prędkości. Ponadto dmuchany kil waży mniej, ponton jest bardziej zwrotny i można nim pływać w ślizgu. 

Dlaczego warto wybrać ponton z kilem?

Ponton z kilem czy bez? Podsumowanie i wnioski

Ponton z kilem czy bez – wiele na ten temat zostało już napisane powyżej. co zatem wybrać do amatorskiego użytku lub połowu ryb? Ponton z kilem w wersji dmuchanej to doskonały wybór w rozsądnej cenie. Ponton to jednorazowy wydatek, który nie powtórzy się przez wiele następnych lat, dlatego warto wybrać model posiadający stępkę, bo daje większe możliwości wypłynięcia na odleglejsze trasy i w szybszym tempie. 

Zachęcamy do sprawdzenia aktualnej oferty naszego sklepu z pontonami, akcesoriami i sprzętem do nurkowania

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *