Jaki ponton na ryby kupić?

Jaki ponton na ryby kupić? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę podczas zakupu tego rodzaju sprzętu, a także jakie parametry techniczne i cechy posiada dobry ponton wędkarski. Wyjaśnimy także, które modele z naszej oferty sprawdzą się w takich okolicznościach i dlaczego. 

Sprawdź, jaki ponton na ryby kupić

Jaki ponton na ryby kupić? Wiele zależy od tego, w jakich warunkach i na jakich wodach planujemy wędkować. Na niewielkie stawy czy spokojne rzeczy w zupełności wystarczy ponton na ryby o długości w przedziale od 2,4 do 3 metrów. Jeśli chodzi o wędkowanie na wodach morskich, to optymalna długość pontonu wynosi powyżej 3 metrów. Z reguły na trudniejszych wodach sięga się po pontony bardziej stabilne, a przez to bezpieczniejsze z punktu widzenia ich użytkowników. 

Drugi istotny aspekt, podejmując decyzję, jaki ponton na ryby kupić, to liczba osób, która weźmie udział w wędkowaniu. Jeśli wybierasz się w pojedynkę, to w zupełności wystarczy ponton wędkarski Solar Marine zielony o długości 230 centymetrów. Dla pary lub dwójki przyjaciół optymalne rozwiązanie to ponton o długości 260 centymetrów. Ponton na maksymalnie 4 dorosłe osoby? Polecamy sięgnąć po model 3,3 metra. Liczby te mogą być różne dla różnych modeli pontonów.

Kolejne kwestie to dodatkowe akcesoria do pontonu. Warto zaopatrzyć się w ponton, który został wyposażony w ławki do siedzenia (ławkę do pontonu można też dokupić osobno). Wędkowanie może trwać długie godziny, dlatego taki gadżet na pewno się wówczas przyda. Jeśli chodzi o podłogę, na ryby najlepsza będzie dmuchana. Dlaczego? Chodzenie po twardej podłodze jest zbyt głośne. Dmuchana nie skrzypi, można się po niej bezgłośnie poruszać i podpłynąć do ławicy ryb na bardzo bliską odległość, nie płosząc ich. Ponadto warto rozważyć model, który można doposażyć w silnik zaburtowy – szczególnie jeśli wybieramy się na duże czy odległe wody. Ostatnia kwestia to kolor – popularne rozwiązanie na ryby to barwy maskujące, niewidoczne wśród listowia i różnych wód. 

Dobry ponton wędkarski, czyli jaki?

Dobry ponton wędkarski to ponton, który jest bezpieczny, stabilny, cichy i mało widoczny na wodzie. To także model z grubego i odpornego na uszkodzenia materiału. Oferujemy propozycje z wysokocząsteczkowego PVC, z wewnętrzną warstwą wzmocnioną litym laminowanym poliestrem. Inne istotne cechy to uchwyt pod montaż wędki oraz uchwyt na wiosła – niezbędniki podczas wędkowania. Ostatni aspekt i cecha, którą powinien posiadać każdy dobry ponton wędkarski, to łatwość w transporcie oraz niewielkie wymiary po złożeniu. Tego typu ponton często wozi się ze sobą, więc warto wybrać model, który po złożeniu zajmuje mało miejsca i zmieści się nawet do bagażnika niewielkiego pojazdu osobowego. 

Wędkowanie z pontonu – jak robić to dobrze i bezpiecznie?

Wędkowanie z pontonu powinno się odbywać przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Na pokładzie powinny zatem się znaleźć kamizelki dla każdego wędkarza. Przed lub w trakcie wyprawy niewskazane jest spożywanie napojów wyskokowych, pływanie po zmroku także jest niebezpieczne. Wędkowanie z pontonu najlepiej zacząć w mało uczęszczanym miejscu  z dala od brzegu i dużych akwenów czy stanowisk wędkarskich. Bardziej zaawansowani w sztuce wędkowania z pontonu odradzają zabieranie na pokład wszystkiego, co przeszkadza w utrzymaniu się na powierzchni i odstrasza ryby (gumowce, głośna, trzeszcząca podłoga i inne).

Jaki ponton do wędkowania wybrać z naszej oferty?

Jaki ponton do wędkowania wybrać z naszego asortymentu? Każda z propozycji, dostępna w aktualnej ofercie, sprawdzi się do tego celu – zakładając, że będą to spokojne wody. Do żeglugi pełnomorskiej stosuje się pontony klasy B, a oceanicznej klasy A. Czym są te klasy i co oznaczają? Określają one precyzyjnie, jakie właściwości posiada sprzęt pływający, by można było się nim bezpiecznie poruszać po wodach. Przykładowo klasa B to pojazdy, które spełniają wymogi pływania na otwartym morzu przy sile wiatru do 8 stopni w skali Beauforta i falach o wysokości do 4 metrów, a klasy A falach ponad 4-metrowych. Klasę morską C mogą uzyskać pontony, mierzące minimum 3 metry. 

O tym, który model pontonu do wędkowania finalnie wybrać, decyduje przede wszystkim liczba osób, która będzie nim pływać na wędkowanie, a także budżet. Na uwagę zasługuje wspomniany wcześniej ponton w maskującym, zielonym kolorze i 3 rozmiarach do wyboru. Spełnia wszystkie cechy dobrego pontonu do amatorskiego wędkowania: jest solidny, stabilny, posiada ławeczki oraz uchwyt pod montaż wędki. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *