Ponton czy łódka, a może kajak?

Wiele osób, uwielbiających spędzać wolny czas na rzece, jeziorze lub morzu, staje przed dylematem: ponton czy łódka? Z kolei inni, rozważając zakup nowej jednostki pływającej do celów rekreacyjnych, rozważają: ponton czy kajak? Dziś na blogu staramy się rozwiać ich wątpliwości i wyjaśnić, jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Ponton czy łódka?

Ponton czy łódka – każdy z tych pływających wodnych pojazdów ma swoich zwolenników. Zacznijmy od pierwszej, dla wielu istotnej kwestii, czyli ceny. W tym wypadku zdecydowanie pontony są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem – dobrej jakości prosty model na 2-4 osoby można kupić już za nieco ponad tysiąc złotych. Łódka jest nieporównywalnie większym wydatkiem, szacowanym na kilka-kilkanaście tysięcy złotych i więcej. 

Sposób przechowywania? Również w tej kwestii zdecydowanie wygrywa ponton. Po sezonie można z niego spuścić powietrze, wysuszyć i przechowywać np. w piwnicy, na strychu lub w bagażniku samochodu. Przechowywanie łodzi jest dużo bardziej problematyczne, bo tego wodnego pojazdu nie da się złożyć, a nie każdy ma garaż czy działkę. 

Możliwość dokupienia adaptera i silnika? Nawet do prostych, niedrogich pontonów można zamocować silnik elektryczny o niewielkiej mocy, dzięki czemu do pływania nim po wodach nie trzeba używać tylko siły ludzkich rąk i wioseł. W przypadku większości prostych, bezsilnikowych łódek, także istnieje możliwość dokupienia silnika – najlepiej wybrać elektryczny, bo pracuje cicho i można go używać wszędzie tam, gdzie panuje zakaz używania silników spalinowych. 

Bezpieczeństwo? Wiele osób, zastanawiając się nad tym, ponton czy łódka będzie stabilniejsza, ma mylne przekonanie, że pontony łatwiej uszkodzić lub zatopić. Nie jest to prawdą, bo w pontonie znajdują się komory powietrzne (w różnej liczbie – np. dwóch czy trzech) – w razie przebicia w jednym miejscu, pozostałe komory utrzymają ponton na wodzie i bez problemu można nim dotrzeć bezpiecznie na brzeg. Bez względu na wybór – ponton czy łódka – na pokładzie koniecznie powinny się znaleźć akcesoria, jak kamizelki ratunkowe, wybierak do wody i inny sprzęt ratunkowy. 

Liczba osób na pokładzie także ma znaczenie – każdy, kto woli pływać z kimś, a nie w pojedynkę i lubi mieć łatwy dostęp do brzegu, powinien wybrać łódkę. Z kolei dla osób, które lubią samotnie wypływać na wodę lub wędkować, lepszą opcją będzie ponton – łatwiej samemu popchnąć go z i do brzegu. 

Transport – ponton czy łódka są w tej kwestii prostsze do opanowania? Oczywiście ponton – po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca, dzięki temu zmieści się nawet w bagażniku niewielkiego pojazdu osobowego. Można go wozić ze sobą i w każdym momencie napompować i wypłynąć np. na jeziorko czy inny zbiornik wodny. 

Ponton czy łódka, a może kajak? Poradnik

Ponton czy łódka? Podsumowanie

Podsumowując: więcej argumentów przemawia za tym, by stojąc przed wyborem ponton czy łódka, postawić na ten pierwszy.

Ponton czy kajak?

Pojazdów do poruszania się po wodzie samemu lub w towarzystwie jest ogromny wybór: kajaki, motorówki, skutery, rowery wodne i wiele innych. Niektórzy wahają się, czy zainwestować w ponton czy kajak. Przedstawimy krótko i porównamy je ze sobą. 

Z pontonu po sezonie można spuścić powietrze, dzięki temu zajmuje dużo mniej miejsca, łatwiej go transportować i przechowywać (np. w piwnicy czy na strychu). Jak ta kwestia wygląda z kajakiem? Wielu osobom, gdy pomyślą o tym wodnym pojeździe, przychodzi na myśl sztywny długi kajak z mocnego materiału. Jednak na rynku są także modele dmuchane, które – jak ponton – po sezonie można po prostu spuścić powietrze.

Cena? Pontony oraz dmuchane kajaki są na bardzo porównywalnym poziomie, klasyczne kajaki są droższe. Liczba osób, jakie można zabrać na pokład? W przypadku pontonów z naszej oferty w najdłuższym modelu zmieszczą się 4 osoby dorosłe i jedno dziecko. Jak ta kwestia wygląda z kajakiem? Najwygodniej pływa się nim w dwie osoby, można kupić kajak mieszczący 3, a nawet i 4 osoby, jednak z reguły tylko dwójka uczestników będzie mogła wiosłować. Zatem w tym wypadku ponton ma przewagę nad kajakiem. 

Za pontonem przemawia większa stabilność, mieści więcej osób oraz różnego rodzaju bagażu, wyposażenia, sprzętu sportowego i ratunkowego. Jeśli chodzi o ich wagę, to dwuosobowy ponton i dmuchany kajak mają porównywalną, oscylującą wokół 15-20 kilogramów. Kajaki, za sprawą swojej  zwrotności, szybkości i wytrzymałości, doskonale nadają się do ekstremalnych spływów, z kolei pontony do rekreacyjnego pływania po spokojniejszych wodach oraz amatorskiego wędkowania. 

Ponton czy kajak? Podsumowanie

Podsumowując: stojąc przed wyborem ponton czy kajak, warto postawić na ponton lub ewentualnie rozważyć zakup dmuchanego kajaka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *