Czy można pływać pontonem po jeziorze lub rzece?

Dziś na blogu podejmiemy temat, czy można pływać pontonem po jeziorze lub rzece i w jakich sytuacjach jest to legalne. Wybierając się na urlop lub rodzinne wakacje, warto zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami, bo uchroni nas to przed przykrymi konsekwencjami, takimi jak mandat karny. 

Czy można pływać pontonem i co na ten temat mówią przepisy?

Czy można pływać pontonem legalnie i bez konieczności rejestrowania go w odpowiednim urzędzie? Wiele zależy od tego, jakiej jest on długości oraz jakiej mocy posiada silnik (jeśli w ogóle go posiada). W sierpniu 2020 roku weszły w życie znowelizowane przepisy, w myśl których zmieniły się kryteria dotyczące rejestracji jachtów i innych jednostek pływających do 24 m. W świetle nowych przepisów jachty (zarówno morskie, jak i śródlądowe) o długości przekraczającej 7,5 m lub jachty z mechanicznym napędem, których moc przekracza 15 kW, podlegają obowiązkowi rejestracji. Ponadto zarejestrować należy także pływające jednostki używane do połowów rybackich lub uprawiające żeglugę poza terytorium Polski, o ile nie posiadają innej niż polska przynależności. Odpowiedni wniosek najwygodniej jest złożyć przez internet – służy do tego system REJA24, czyli Rejestr jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 metrów,  dostępny pod tym adresem https://interesant.reja24.gov.pl/login.

Jakich jednostek pływających nie trzeba rejestrować? Obowiązkowi temu nie podlegają m.in. 

jednostki przeznaczone do regat i zawodów sportowych, posiadające klasę regatową, a także jednostki napędzane wyłącznie siłą ludzkich mięśni, czyli różnego rodzaju bezsilnikowe pontony, łódki czy też kajaki. 

Czy można pływać pontonem po jeziorze lub rzece

Czy można pływać pontonem po rzece?

Czy można pływać pontonem po rzece, bez konieczności wcześniejszej rejestracji tej jednostki pływającej online lub w odpowiednim urzędzie? Tak, o ile jego długość nie przekracza 7,5 metrów, a moc silnika nie przekracza 15 kW (20 KM). Krótszym pontonem lub napędzanym wyłącznie siłą ludzkich mięśni, można rekreacyjnie pływać, bez konieczności dopełniania jakichkolwiek formalności. 

Czy można pływać pontonem po jeziorze?

O tym, czy można pływać pontonem po jeziorze – odpowiedź jest taka sama, jak w akapicie powyżej o pływaniu nim po rzece. Jeżeli posiadamy ponton, nieprzekraczający 7,5 metra długości bez silnika lub o niewielkiej mocy, to spokojnie można nim wypłynąć na rzekę, jezioro lub inny zbiornik wodny. 

Warto jednak przypomnieć, że na pokładzie pontonu – nawet niewielkiego i bez silnika – powinny się znaleźć kamizelki ratunkowe (ale nie asekuracyjne) w takiej liczbie, ile osób przebywa na pokładzie. Jeśli chodzi o koło ratunkowe, to nie jest ono wymagane, jeśli budowa i konstrukcja jednostki pływającej nie pozwala na umieszczenie go tam. 

Więcej na ten temat można przeczytać w innym artykule na naszym blogu: Podstawowe wyposażenie pontonu

Pływanie pontonem – użyteczne porady, jak robić to bezpiecznie

By pływanie pontonem było bezpieczne, warto pamiętać o wyposażeniu tej jednostki pływającej w odpowiedni sprzęt ratunkowy. Każdy, kto pływa pontonem, powinien mieć na sobie zapiętą kamizelkę ratunkową. Inne użyteczne porady? Najbezpieczniej jest pływać w kąpieliskach z punktem pierwszej pomocy, które są pod nadzorem ratowników. Na ponton lub bezpośrednio do wody nie powinno się wchodzić pod wpływem alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku.

Niewskazane jest także, by robić to w czasie burzy, gdy wieje mocny wiatr, jest gęsta mgła, zapada zmrok lub nocą. By pływanie pontonem lub łódką było bezpieczne, nie powinno się przekraczać limitu wagi lub maksymalnej liczby pasażerów, jaką podaje producent danej jednostki pływającej. Przed wypłynięciem warto wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą 601 100 100, a także pamiętać o jednolitym ogólnoeuropejskim numerze alarmowym 112. 

Pontonem po morzu? Czemu nie!

Da się oczywiście pływać pontonem po morzu, aczkolwiek wymagania w stosunku do tego pływającego pojazdu są wówczas znacznie wyższe niż w przypadku modeli do rekreacyjnego użytku na spokojnych wodach. Najlepiej zdecydować się na solidny i stabilny ponton morski odporny na wodę morską, a także olejoodporny. 

Ważna kwestia, przed wycieczką pontonem po morzu, są kategorie żeglugi. Do pływania po otwartym morzu należy sięgnąć po ponton klasy B – można nim pływać przy sile wiatru dochodzącej do 8 stopni w skali Beauforta i falach wysokich na 4 metry. Z falami o wysokości powyżej 4 metrów poradzą sobie  pontony klasy A, nazywanej także kategorią oceaniczną. Jeśli chodzi o długość, zalecane minimum pontonu do pływania nim po morzu to 3 metry lub więcej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *