Podstawowy sprzęt wędkarski

Wędkarstwo dla jednych jest sposobem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury, najlepiej w gronie rodziny czy znajomych, a dla innych stanowi to hobby, w które inwestują sporo pieniędzy. Niezależnie od tego czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z wędkowaniem czy robimy to już od dłuższego czasu, zawsze trzeba być odpowiednio przygotowanym. Wymaga to oczywiście zainwestowania w sprzęt wędkarski, na który nie składa się wyłącznie wędka. Jego wybór powinien być dobrze przemyślany, gdyż niewłaściwe dobrany sprzęt skutkuje niezadowoleniem z wędkowania i utratą zapału do jego kontynuowania.

Jaki wybrać sprzęt wędkarski?

Jeśli planujemy uprawiać wędkarstwo nie na lądzie, ale na wodzie, potrzebować będziemy odpowiedniego sprzętu, takiego jak chociażby ponton pływacki. Najlepiej będzie zainwestować w ponton wędkarski, który w tym przypadku sprawdzi się idealnie. Mogłoby się wydawać, że wystarczy kupić pierwszą lepszą wędkę albo bazować przy jej wyborze wyłącznie nas cenie, ale nic bardziej mylnego.

Do wyboru mamy pełen komplet sprzętu do wędkowania lub opcję jego samodzielnego skompletowania. Zacząć należy oczywiście od podstaw, na dodatkowe akcesoria przyjdzie jeszcze czas. Początkującym wędkarzom nie jest potrzebne bogate wyposażenie. Tym bardziej że nie mają oni jeszcze wypracowanego stylu wędkowania ani preferencji. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wędek, które należy dobierać zgodnie ze sposobem połowu. Zaleca się kupić na początek wędkę spinningową z kołowrotkiem, wystarczy taka trzymetrowa, z ciężarem rzutu od 15 do 80 g, z wędziskiem o średniej szybkości ugięcia. Wędka, która ma służyć do nauki, powinna być jak najprostsza. Istotny będzie też odpowiedni ubiór, dostosowany do warunków pogodowych nad wodą. Należy postawić na odzież i obuwie nieprzemakalne, chroniące przed działaniem niskich i wysokich temperatur. Przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne.

Co jeszcze może zawierać sprzęt wędkarski?

Dalej mamy dodatkowy sprzęt wędkarski, a wśród niego elementy zapasowe, takie jak haczyki, żyłka przeponowa, ciężarki i spławiki. Każdy wędkarz potrzebuje przynęt, które należy dobierać do gatunku ryb. Okazuje się, że każda ma inne preferencje. Do ich przywabienia sięga się po zanęty, które należy wyrzucić luzem do wody. Z kolei przynęta nakładana jest już na haczyk wędki. Mogą być one żywe lub sztuczne. Chodzi tutaj o mniejsze rybki, robaki czy inne żyjątka. Kolejnym elementem wyposażenia będzie siatka na ryby, którą używa się do ich połowu. Na uwadze powinno się mieć to, aby oczka w siatce były dostosowane do kształtu i wielkości ryb, które planujemy złowić. Do przechowywania wszystkich sprzętów wędkarskich potrzebna będzie torba.

Przyda się także krzesło czy fotelik do siedzenia, co z pewnością umili czas i zapewni komfort. Należy mieć na uwadze to, aby siedzisko mobilne było wykonane z trwałych i solidnych materiałów. Duże ułatwienie stanowi podpórka na wędkę, szczególnie jeśli zamierzamy łowić przez wiele godzin. Niecenionym elementem wyposażenia, szczególnie wieczorami, podczas chłodnych dni, jest termos z ciepłym napojem i kubek. Z przydatnych akcesoriów wędkarskich wymienić warto też nóż, scyzoryk, cążki, szczypce, latarkę, parasol wędkarski, rękawice. Można wyposażyć się w wędkarskie sondy, łóżka, wagi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *