Jak przechowywać ponton?

Sezon na pływanie pontonem, łódką czy kajakiem powoli się kończy. We wrześniu jest jeszcze kilka ciepłych i słonecznych dni, umożliwiających uprawianie takiej aktywności. Jednak należy pogodzić się z tym, że zaraz przyjdzie jesień, a po niej zima. Dziś na blogu przyjrzymy się bliżej kwestii, jak przechowywać ponton po sezonie, by w kolejnym roku był w idealnym stanie i gotowy, by wypłynąć nim na ryby czy w celach rekreacyjnych. 

Jak przechowywać ponton? To zależy, z jakiego jest materiału 

Jak przechowywać ponton? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, z czego został on wykonany. Na rynku takich pływających pojazdów najczęściej spotykane komponenty to PVC oraz guma. Mniej problematyczne i niewymagające czasochłonnej pielęgnacji są pontony z PVC, czyli wszystkie propozycje z oferty naszego sklepu z pontonami

Jak przechowywać ponton? Poradnik

Jak przechowywać ponton z PVC?

Przed złożeniem pontonu z PCV, należy go dokładnie umyć i osuszyć. W przypadku PVC w zupełności wystarczy szczotka lub gąbka i czysta woda. Z chemicznymi środkami i silnymi detergentami należy ostrożnie postępować, bo mogą zniszczyć powierzchnię z tego materiału. Innym, ważnym aspektem, jest dbałość o środowisko naturalne – mycie pontonu sztucznym detergentem, a następnie pływanie nim po rzece czy jeziorze, wprowadzi te toksyczne drobinki do wód. Warto także dodać, że osoby, które wypływają pontonem na połów ryb, odstraszą chemicznych zapachem unoszącym się z pontonu wszystkie żywe stworzenia. 

Niektórzy użytkownicy pontonów z PVC radzą, by po sezonie letnim lub przed kolejnym sezonem pokryć go cienką warstwą oliwki silikonowej. Z reguły zaczyna się ją stosować dopiero w momencie, gdy PVC pod wpływem słońca i wilgoci matowieje. Pontonu z PVC absolutnie nie można pozostawiać zwiniętego i mokrego – zawsze należy go osuszyć i rozwinąć na tyle, by nie było zagięć. Ponton z PVC, odpowiednio przechowywany i zabezpieczony, przetrwa z nami długie lata – cenowo może być droższy niż gumowy, jednak za tą ceną idzie dużo wyższa jakość i żywotność, dlatego warto w niego zainwestować. 

Jeśli chodzi o to, czy ponton z PVC należy całkowicie wypompować z powietrza, to zdania są podzielone. Większość osób jest zwolennikami teorii, że ponton z PVC można całkowicie wypompować i nie wpłynie to na jego kształt i trwałość. Nie każdy może sobie pozwolić na przechowywanie pontonu pełnej wielkości – spuszczenie z niego powietrza sprawi, że znacząco zmniejszy swoją objętość i zmieści się nawet w małym mieszkaniu w bloku. 

Jak przechowywać ponton z gumy?

Inaczej wygląda sprawa tego, jak przechowywać ponton z gumy. Dlaczego? Bo, co zostało już wspomniane wcześniej, nietrudno o zagięcia lub sklejanie się gumowej powierzchni.

W myciu pontonu z bieżących zabrudzeń – zarówno modelu z PVC, jak i gumy – można zastosować myjkę ciśnieniową. Skutecznie i szybko usunie nawet grube warstwy błota i stare, zaschnięte wodorosty, które przywarły do spodu. Usunięcie zabrudzeń zapobiegnie nieproszonym gościom, czyli myszom, które często są obecne w pomieszczeniach, gdzie przechowuje się ponton (jak garaż, strych czy piwnica). Poza czyszczeniem, gumowy ponton po sezonie dobrze jest potraktować talkiem, bo doskonale wyciąga wilgoć, a także zapobiega uszkodzeniom pontonu i tworzeniu się nieestetycznych zagięć. Oprósza się go talkiem przed złożeniem.

Istnieje wielu zwolenników metody, by ponton z gumy nie wypompowywać z powietrza do końca, tylko pozostawić część – dzięki temu utrzyma on swój kształt i się nie zdefasonuje do kolejnego sezonu.

Jak przechowywać ponton? Poradnik

Jak przechowywać ponton w zimie?

Jak przechowywać ponton w zimie? Większość posiadaczy tych pływających pojazdów z PVC lub gumy jest zgodna co do tego, że czysty ponton najlepiej przechowywać w suchym miejscu. Często przewija się porada, jak przechowywać ponton w zimie, by pozostał częściowo napompowany, dzięki temu nie będzie mieć nieestetycznych załamań (w przypadku gumy są one niezwykle trudne do usunięcia). Dlatego jeśli jest taka możliwość, to lepiej pozostawić ponton na wpół napompowany. Ponton można przechowywać w garażu, na strychu, w piwnicy lub w mieszkaniu (np. na półce pawlacza). Niektórzy, by zaoszczędzić miejsce np. w garażu, stosują odpowiednie uchwyty lub haki, by podwiesić ponton pod sufitem – jest to dobry pomysł. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *