Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas sportów wodnych?

Aktywne spędzanie czasu nad wodą podczas sprzyjających warunków jest czystą przyjemnością. Dobra zabawa to jedno, ale kluczową kwestią będzie zadbanie o bezpieczeństwo podczas sportów wodnych. Nawet jeśli potrafimy pływać i nie jesteśmy amatorami, zawsze istnieje większe lub mniejsze ryzyko podtopienia czy nawet utonięcia. Wystarczy nagły skurcz, uderzenie o coś głową czy po prostu opadnięcie z sił, aby mówić o najgorszym scenariuszu. Odpowiednie przygotowanie i przestrzeganie pewnych zasad to podstawa, nie można tego przedkładać na beztroską rozrywkę. O czym w takim razie powinno się pamiętać?

Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas uprawiania sporów wodnych

Wiele osób zapomina o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa w momencie świetnej zabawy w wodzie. Należy jednak w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie zabezpieczenie się na czas udziału w sportach wodnych. Nigdy nie możemy być pewni tego, co może się wydarzyć. Woda to potężny żywioł, a każdy sport w mniejszym czy większym stopniu obarczony jest pewnym ryzykiem. Niektóre aktywności mogą być niebezpieczne, czego nie można lekceważyć. Zanim wobec tego oddamy się w pełni dobrej zabawie, warto poszerzyć wiedzę o informacje dotyczące ochrony przed sytuacjami zagrażającymi zdrowiu i nawet życiu. Wymogi i zasady bezpieczeństwa uzależnione są w dużej mierze od rodzaju aktywności i środowiska ich praktykowania. W przypadku sportów wodnych związanych z użyciem łodzi trzeba pamiętać o sprawdzeniu swojego sprzętu, wyposażenia zapewniającego bezpieczeństwo. Kamizelka ratunkowa to podstawa – należy mieć ją zawsze na sobie, nawet jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności pływackich. Kamizelka powinna być dopasowana do typu pływania. Na uwadze powinno się mieć warunki pogodowe i właściwie do nich przygotować.

Zanim gdziekolwiek wypłyniemy sprzętem wodnym, należy kogoś poinformować o tym fakcie – gdzie się wybieramy i kiedy planujemy wrócić. Bardzo ważne będzie też przejście przez odpowiednie szkolenie lub wzięcie ze sobą kogoś doświadczonego. Sprawdzić trzeba możliwość komunikowania się z brzegiem i dostęp do sprzętu bezpieczeństwa na pokładzie łodzi. Nie należy wypływać bez gaśnicy, apteczki pierwszej pomocy i sygnałów ratunkowych.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Bardzo ważną kwestią w przypadku aktywnego spędzania czasu na wodzie jest to, aby dobrze go zaplanować. Należy poznać akwen, do którego się wybieramy oraz sprawdzić to, gdzie można odkładnie wypływać, jakie czyhają na nas niebezpieczeństwa i ryzyka. Będąc już na wodzie, trzeba zadbać o zachowanie właściwej odległości od innych sprzętów wodnych, pływaków i sportowców. Unikać należy wchodzenia do miejsc niebezpiecznych i zakazanych, czyli mieć na uwadze boje i oznaczenia. Kolejną kwestią jest pamiętanie o pierwszeństwie statków i łodzi komercyjnych. Łodzie z motorami zobowiązane są do ustępowania innym pierwszeństwa. Na wodzie nie można poruszać się tak, jak mamy na to akurat ochotę – należy trzymać się prawej strony. Ostrożność powinno się zachować podczas skrętów, mając na uwadze martwy kąt statku. Zaleca się wykonywać manewry na sterburcie. Jeśli znajdziemy się w niebezpieczeństwie, należy powziąć kroki mające na celu zwrócenie na siebie uwagi – wołanie o pomoc, intensywne wymachiwanie rękoma.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej aktualnej oferty sprzętu do nurkowania oraz pontonów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *